Aruba. Kariibi mere saared

ArubaAruba on üks kolmest Kariibi mere ABC saarest (teised on Bonaire ja Curacao). Saare ametlik moto on “Üks õnnelik saar” (One Happy Island). Aruba esimesed elanikud olid Arawaki indiaanlased – saare nimi tulenes arvatavasti sõnast oibubai, mis nende keeles tähendab teejuhti. 1499. aastal jõudis saarele hispaania maadeavastaja Alonso de Ojeda ning paarisaja aasta pärast vallutasid saare hollandlased. Aruba on kui Kariibide lõbustuspark – siin on palju kasiinosid, duty free poode, üle kahekümne sukeldumispaiga, golfiväljak ja mitmed laevavrakid. Aruba kuulsad divi divi puud osutavad alati edela suunas, kuna passaattuuled puhuvad kirdest.

Kuna saar asub väga lähedal maismaale, on Arubal alati hea kliima – vihmast aastaaega ei eksisteeri. Enamik saare elanikke räägib inglise, hispaania ja hollandi keelt. Räägitakse ka papiamento’t, mis on ABC saarte keel. Aruba ametlik valuuta on florint, kuid poodides võetakse vastu ka USA dollareid.

Kruiisisadam asub saare pealinnas Oranjestad’is. Jalutuskäik kesklinna kestab vaid 5 minutit. Takso tasub võtta kui soovite külastada saareriigi randasid. Taksod seisavad terminali ees – kindlasti leppige hind kokku enne autosse istumist. Üks parimaid viise Aruba avastamiseks on ekskursioon, kus näete saare tähtsamaid vaatamisväärsuseid ja saate veeta aega ka rannas. Teel külastatakse kaljumoodustusi, majakaid ja väikelinnasid.

Mida tasub kindlasti teha:

 • Duty-free poed: Oranjestad’i peamine ostuala on Caya G. F. Betico Croes. Royal Plaza ja Seaport Village Mall, mis asuvad terminalist üle tee, on kohad, kust osta ehteid ja riideid kuulsatelt brändidelt. Royal Plaza kaubamajas müüakse Vibes Aruba poes kohalikku käsitööd ja kunsti.
 • Snorgeldamine: algajatele sobib valge liiva ja madala veega Baby Beach. Malmok’i rand on samuti hea snorgeldamiseks – siin asub ka Antilla, Teise Maailmasõja saksa kaubalaeva vrakk (kui soovite vraki juures snorgeldada, tuleb sinna sõita katamaraaniga). Bachelor’s Beach on ideaalne kogenud snorgeldajate jaoks. Varustuse rent maksab u. $15.
 • Liblikafarm: Palm Beach’il asuv farm sobib nii lastele kui täiskasvanutele. Liblikafarm on suur troopiline aed, kus elab palju liblikaid. Kui külastate farmi hommikul, saate näha liblikaid kookonist koorumast.
 • California majakas: majakas sai nime laeva (Californian) järgi, mis sai SOS signaale Titanicult (legendi järgi signaale ignoreeriti kuna raadio operaator oli magama jäänud). Californian läks merepõhja Aruba lähedal paar aastat pärast Titanic’ut, laevavrakk on väga populaarne sukeldujate seas.
 • Balashi õlletehase ekskursioon: õlletehase külastajatele näidatakse kuidas õlle tehakse. Õlletehase kõrval asub Balashi Gardens – vabaõhu baar ja restoran, kust avanevad vaated kaunile maastikule.
 • Golf: Külastada tasub Tierra del Sol’i 18 rajaga väljakut.

Rannad

 • ArubaParim rand aktiivseks päevaks: Palm Beach asub 15-minutilise takso- või bussisõidu kaugusel terminalist. Siin saab tegeleda erinevate veespordialadega.
 • Parim rand päevitamiseks: Eagle Beach on pikim rand saarel. Selles rannas asuvad ka mõnusad varjus olevad piknikualad. Rand asub u. 10 minuti kaugusel terminalist.
 • Parim eraldatud rand: Rodger’s Beach (40-minutilise taksosõidu kaugusel terminalist) on maaliline rand saare idaosas. Arashi Beach, mis asub saare põhjaosas on samuti vaikne rand.
 • Parim rand peredele: Baby Beach (40-minutilise taksosõidu kaugusel terminalist) sobib ideaalselt väikeste lastega peredele.

Söögikohad

 • Kohalik: The Old Fisherman on Royal Plaza taga asuv pererestoran, kus pakutakse värskeid mereande ja kohaliku köögi hõrgutisi.
 • Vaade merele: Seaport Marketplace turul on palju söögikohti.
 • Gurmaanidele: El Gaucho – Aruba parim argentiina restoran, asub hubases vanalinna majas Oranjestadi idaosas.
 • Õhtuks: Pinchos Grill & Bar (L.G. Smith Boulevard 7) – on lahe vabaõhurestoran, kus pakutakse erinevaid grillitud roogasid.
 • Rannas: Palm Beach’il asuv Pelican Grill pakub värskeid kalavõileibu ja burgereid.
 • Romantikutele: Passions on the Beach Amsterdam Manor Beach Resort’is (J.E. Irausquin Blvd. 252) on ideaalne romantiliseks eineks. Restorani põhiroogadeks on grillitud liha ja kala.

Ekskursioonid saarel

 • Parim ekskursioon: ekskursiooni programmi kuuluvad California majakas, Alta Vista kabel, Liblikafarm, looduslik bassein, mahajäetud kullakaevandus ja Arikok’i rahvuspark (siin küsige pargi kaart, et leiaksite indiaanlaste petroglüüfidega koopad).
 • Peoloomadele: Hüpake Kukoo Kunuku peobussile, mis viib teid õhtusöögile ja baaridesse. Pidu algab toostiga rannal, seejärel teeb buss peatuseid mitmetes baarides. Proovida tasub legendaarset Roosat Iguaani (Pink Iguana), mille koostisosadeks on külmutatud maasikad, ananass, rumm ja kookosekreem, või kohalikku õlut nimega Balashi.

Bon Bini!

Reisihuvi korral võta ühendust: puhkus@carlsonwagonlit.ee, tel 640 7710, skype: cwtestonia