Dubai, Araabia Ühendemiraadid. Mida teha? Kuhu minna?

DubaiDubai on linn Araabia Ühendemiraatides, Pärsia lahe kaguosas. Samanimelises emiraadis asuv Dubai on suurima rahvaarvuga linn kogu riigis – siin elab üle 2 miljoni inimese. Tegemist on kosmopoliitse linnaga, millest on aja jooksul saanud Lähis-Ida regiooni äri- ja kultuurikeskus.

Dubai peamiste sissetulekuallikate hulka kuuluvad turism, lennundus, kinnisvara ja finantsteenused. 2013 a esimesel poolel külastas linna üle 5.5 miljoni turisti. Linna sümboliteks kogu maailmas on saanud pilvelõhkujad (mille hulgas on ka maailma kõrgeim ehitis Burj Khalifa), mitmed nimekad hotellid, massiivsed kaubanduskeskused ja tehissaared. Aastal 2012 oli Dubai maailma kalleimate linnade edetabelis 22. kohal. Samuti on Dubai valitud parima elaustasemega linnaks Lähis-Idas.

Parim aeg Dubai külastamiseks on novembrist märtsini, mil temperatuurid on keskmised (20-25C). Kuna suvel (juuni – september) on sooja 40+C, on suvi odavaim aeg Dubai külastamiseks.

Valuuta: Araabia Ühendemiraatide dirham (AED). €1=AED 4.97.
Kellaaeg: 1 tund ees.

Transport lennujaamast kesklinna

Dubai rahvusvaheline lennujaam on suurim lennujaam Lähis-Idas. Terminalist 3 on võimalik sõita kesklinna metrooga.  Terminalide eest väljuvad ka bussid (401 ja 403). Bussid lahkuvad lennujaamast iga 10 minuti tagant. Taksod lahkuvad terminal 1 eest. Taksosõidu kestus kesklinna sõltub suurel määral liiklusest ning sõit maksab u. AED50 (€10). Dubais olles kasutage ainult ametlike taksofirmade teenuseid.

Peamised vaatamisväärsused

DubaiSiin on Dubai peamised vaatamisväärsused linnaosade kaupa:

 • Jumeirah – paljude välismaalaste lemmik koht elamiseks. Siin asuvad kaunid villad, Jumeirah rand, The Walk rannapromenaad ja Jumeirah mošee. Jumeirah mošee on imeline näide islami arhitektuurist. Siinne kuulsaim ehitis on kindlasti Burj Al Arab hotell, millest on aja jooksul saanud üks Dubai sümbolitest. Kui soovite külastada „ainukest seitsmetärni hotelli maailmas“, peate eelnevalt külastuskäigu broneerima.
 • Dubai keskus (Downtown) – piirkond asub nn Uue Dubai keskel, Dubai sadama ja Sharjah linna vahel. Siin asuvad maailma kõrgeim ehitis Burj Khalifa, maailma suurim kaubanduskeskus Dubai Mall, Dubai Purskkaev ning paljud hotellid ja pilvelõhkujad. Burj Khalifa (esialgu Burj Dubai) on 828 m kõrge. Majal on 160 korrust, vaateplatvorm asub 124. korrusel. Kui olete nõus ootama, on pileti hind AED125 (€25), kuid kui soovite eelisjärjekorras platvormile saada, on pileti hind AED400 (€80). Piletid soovitatakse Internetis ette broneerida. Dubai Purskkaev on maailma suurim „tantsiv purskkaev“ – show toimub igal õhtul Burj Dubai järvel.
 • Dubai sadam (Marina) – hiigelsuur rajatis pilvelõhkujate ja The Walk rannapromenaadiga. Promenaadil asuvad paljud restoranid, hotellid ja suur vabaõhuturg.
 • Satwa – siin linnaosas asuvad paljud filipiinide ja india köögiga restoranid. Gold Souk on linnaosa peamine tõmbenumber – tegemist on turuga, kus saab osta kulda ja tekstiile.
 • Karama – siin asuvad odavad söögikohad ja poed.
 • Bur Dubai – ajalooline linnaosa, mis asub Jumeirah ja lahe (the Creek) vahepeal. Siinsete vaatamisväärsuste hulka kuuluvad turud, ujuvad restoranid ja kuulus laht ise.
 • Deira – Dubai vana finantskeskus. Siin asuvad 1912. aastal ehitatud Dubai esimene kool (Al Ahmadiya) ja Bastakiya rajoon, kus asuvad traditsioonilises stiilis ehitatud majad.
 • Arabian Ranches ja Emirate Hills – kaks erinevat tehisrajooni, mis on kuulsad kõrgete kinnisvara hindade poolest.
 • Mirdif – suhteliselt uus linnaosa, mille peamiseks vaatamisväärsuseks on Mirdif City Centre massiivne kaubanduskeskus.
 • International City – siin, keset kõrbe, asuvad kohalike residentsid. Rajoon on tuntud eelkõige just arhitektuuri poolest.
 • Palm Islands – kolm suurimat tehissaart maailmas asuvad kohe Dubai rannikul. Iga saar on palmikujuline.

Ekskursioonid

Parim viis Dubai linnaga tutvumiseks on Hop-On, Hop-Off bussiekskursioon. 24h kestev täiskasvanu pilet on AED220 (€45) ja lapse pilet AED100 (€20). Ekskursioone ei tasu osta tänavatel või kaubamajades olevatest „reisiputkadest“. Võimalik on osta ka Dubai/Abu Dhabi Combo ekskursiooni hinnaga AED395 (€80) / täiskasvanu ja AED 150 (€30) / laps. Paljud turismibürood pakuvad ka erinevaid safari-retki kõrbesse.

Ostutänavad ja -keskused

DubaiDubai on shoppajate paradiis. Dubaist tasub osta tekstiile, elektroonikat ja kulda. Paljud poed ja kaubanduskeskused on avatud 9-22 tööpäevadel ning nädalavahetuseti on osad poed avatud isegi kella 1ni öösel. Populaarseim ostusõprade üritus on Dubai Shopping Festival, mille käigus on peaaegu kõigis poodides allahindlused (jaanuar-veebruar).

Maailma suurim kaubamaja Dubai Mall avati aastal 2008. Kaubamajas on üle 1200 poe, jäähall ja akvaarium. Mercato on renessanssi-stiilis kaubamaja, kus asuvad paljud tuntute rahvusvaheliste brändide poed. Mall of the Emirates kaubamajas asuvad üle 200 poe, kinod ja suusakeskus.

Tekstiilide ostmiseks on parim koht Satwa. Ajalooline turg nimega Gold Souk asub Dubai lahe suudmes ning siin müüakse peamiselt kulda kuid ka tekstiile. Spice Souk on traditsiooniline vürtsiturg. Turgusid külastades on parem kui kannate tagasihoidlikumaid rõivaid. Turgudel tasub alati kaubelda. Kaubanduskeskustes kaubelda ei saa.

Muud huvitavat

Araabia köögi hõrgutisi leidub kogu linnas. Shawarma (küpsetatud liha ja juurviljad pita leiva vahel) on kõige levinum tänaval pakutav söök Dubais. Teine tuntud kohalik suupiste on Falafel (oakotlet). Dubais on palju india taimetoitlaste restorane. Tavaliselt välja sööma minnes on kolm valikut: odavam kohalik „tänavatoit“, kiirtoidurestoran (McDonald’s, KFC) või kallim hotellis asuv restoran.

Dubais kehtivad alkoholi tarbimise suhtes väga karmid reeglid:

 • Alkoholi müüakse vaid alkoholilitsentsiga kohtades, mis asuvad tavaliselt hotellides.
 • Alkoholi ei müüda usupühade ega Ramadaani ajal (päeval)
 • Alkoholi pruukimine avalikus kohas on keelatud, nagu on ka joobes olekus autorooli istumine (null-tolerants).
 • Alkoholi või alkoholi sisaldavaid jooke-sööke saab osta vaid alkoholilitsentsiga poodidest. Supermarketid müüvad vaid alkoholivabat õlut.
 • Vanusepiirang Dubais on 21. Baari minnes kandke alati dokument kaasas.
 • Purjus käitumine võib viia vangistuse või maal välja saatmiseni.

Kasulik info

Dubai

 • Kuna Araabia Ühendemiraatide ametlik usund on islam, toimub siin kõik Sharia seaduse kohaselt (veidi tolerantsem versioon küll). Järgitakse islami käitumiskoodeksit ja viite islami sammast (1. Allah on ainuke jumal, 2. päevas palvetatakse viis korda, 3. vaestele annetamine, 4. paastumine Ramadaani ajal ning 5. Meka külastamine vähemalt üks kord elu jooksul).
 • Juhul, kui Te ei soovi kohalikes pahameelt tekitada, soovitatakse väljaspool hotelli riietuda tagasihoidlikult. Naistel peaksid põlved ja küünarnukid kaetud olema, samuti ei tasu kanda liiga kitsaid või paljastavaid riideid. Meestel peaksid samuti küünarnukid kaetud olema. Paljud turistid kannavad üpris paljastavaid riideid, kuid see on kohalike jaoks solvav.
 • Avalikus kohas kiindumust vastassugupoolele näidata ei tasu, eriti Ramadaani ajal (päeval). Kui Te ei ole abielus (vaid vabaabielus, vastassoost sõbraga), tasub enne reisi uurida, kas valitud hotellis teil lubatakse ühes toas ööbida. Mõnes hotellis tohivad naine ja mees samas toas ööbida ainult juhul, kui nad on abielus.
 • Avalikus kohas alkoholi tarbimine ja purjus käitumine on illegaalsed. Alati pärast baari külastamist tasub võtta takso otse hotelli.
 • Kohaliku naisega võib kätt suruda vaid siis, kui ta pakub käe esimesena. Kohalike naiste pildistamiseks tuleb eelnevalt luba küsida.
 • Kui külastate kellegi kodu, jätke jalanõud ukse juurde, istudes ärge mitte kunagi näidake teistele oma jalataldu ning vältige vasaku käega söömist!
 • Kui soovite Dubais autot rentida, siis tuleb lisaks Eesti juhiloale esitada ka rahvusvaheline juhiluba. Lisainfo rahvuvahelise juhiloa kohta Maanteeameti veebilehel.

Vajalikud kontaktid:

 • Kuna Araabia Ühendemiraatides ei ole Eesti saatkonda ega aukonsulaati, siis konsulaarabi saamiseks palub välisministeerium pöörduda lähimasse Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse.
 • Araabia Ühendemiraatide saatkond Berliinis – Hiroshimastrasse 18-20, 10785, Berlin.
  Telefon: +49 30 51 65 16. E-mail: berlin@uae-embassy.de.
 • Hädaolukorras saab konsulteerida välisministeeriumi valveametnikuga helistades numbril +372 6377 000.

Rohkem informatsiooni riigi turvalisuse, riietuse, kommete ja muu kohta leiate välisministeeriumi
reisi- ja konsulaarinfo leheküljelt.

Lisainfo veebis:
www.definitelydubai.com
www.dubaitourism.ae
www.dubai.ae
www.dubai.com

Reisihuvi korral võta ühendust: reisisoov@carlsonwagonlit.ee, tel 640 7710, skype: cwtestonia või osta soodsalt e-poest:
Lennupiletid Dubaisse
Hotellid Dubais ja lähiümbruses
Rendiauto Dubais
ja ära unusta reisikindlustust!