Belize

BelizeKüll mitte saar vaid lihtsalt Kariibi mere kaldal asuv Kesk-Ameerika väikeriik Belize piirneb Mehhiko ja Guatemalaga. Rohkem kui pool riigi maismaast on kaetud tihedate metsadega ning ligi 20% kogu riigist on looduskaitsealad. Belize City’s asuvad koloniaalstiilis puidust ja kivist majad. Kruiisituristide jaoks on enamikel juhtudel linn vaid koht, kus edasi minnakse ekskursioonidele mujale.

Belize peamine turismiatraktsioon on sukeldumine. Siin asuvad mitmed vallrahud ja väikesed saared, mis moodustavad pikima korallrahuvõrgustiku läänepoolkeral (suuruselt teine maailmas).

Riigi ametlikuks keeleks on inglise keel ning kohalikuks valuutaks on Belize dollar, kuid peaaegu igal pool võetakse vastu ka USA dollareid.

Kõik kruiisilaevad peatuvad Belize City sadamas, kus reisijad viiakse kaldale väikeste laevadega. Sõit kruiisilaevalt sadamasse kestab umbes 20 minutit. Reisijad saabuvad Belize turismiküla kaile, kus asuvad mitmed poed. Suveniiriks Belize’st tasub osta kohalikku käsitööd. Taksod seisavad sadamas. Kindlasti küsige hinda enna taksosse istumist. Litsentsiga taksodel on rohelist värvi litsentsid.

Marine terminalist lahkuvad veetaksod ja praamid lähedalasuvatele saarekestele, k.a. suurematele saartele nagu Caye Caulker ja Ambergris Caye. Sõit Belize City’st San Pedrosse (suurim saar Ambergris Caye’l) kestab umbes 80 minutit.

Tähelepanu! Kui kasutate USA dollareid kontrollige, et teile tagasi antakse ka USA dollarites. Ärge ostke tooteid, mis on valmistatud kilpkonnade kilpidest, mustas korallist või Triton’i teokarbist.

Kuna enamik suurematest vaatamisväärsustest on linnast eemal, arvestage kindlasti, et peate tagasi sadamas olema hiljemalt laeva lahkumise ajaks.

Mida tasub kindlasti teha:

 • Sukeldumine ja snorgeldamine: Parimad sukeldumispaigad asuvad Ambergris Caye saare lähedal. Saarele jõudes minge San Pedro linna, kus asuvad sukeldumist pakkuvad firmad. Populaarseim snorgeldamiskoht on Shark Ray Alley (tunnise mootorpaadi sõidu kaugusel San Pedrost), kus saab paitada haisid ja raisid. Hol Chan Marine Reserve on 7 km² suurune sukeldumisala.
 • BelizeMaiade pärand: Belize parimate maiade ala hulgas on Altun Ha, mis oli kunagi tähtis kaubanduskeskus. Siin asuvad mitmed suursugused templid ja hauad. Teine oluline koht on Xunantunich, mis asub Guatemala piiri lähedal – siia pääseb vaid Mopani jõge ületades (praamiga). Siin asuvad kuus suurt paleed ja üle 25 templi. Suurim tempel on Il Castilo, mille juurest avaneb imeline vaade ümbruskonnale.
 • Loodussõpradele: Belize City kolm metsloomadele pühendatud ala asuvad üksteisele suhteliselt lähedal. Lähim linnale on Belize loomaaed. Natuke kaugemal asub Crooked Tree Wildlife Sanctuary looduskaitseala. Community Baboon Sanctuary on pühendatud möiraahvidele.
 • Linnusõpradele: Belize on koduks üle 500 linnuliigile. Kaks parimat kohta linnusõpradele on eelmainitud Crooked Tree Wildlife Sanctuary ja Little Guana Caye Bird Sanctuary.
 • Rannasõpradele: Caye Caulkneri saarele lahkuvad praamid Marine terminalist (45-minutiline sõit). See saar on ideaalne rannapuhkuseks.
 • Avastage Belize’i koopaid. Iidsetel aegadel uskusid maiad, et koopad olid pühad kohad. Koopaid saab avastada näiteks kajakite või kanuudega.

Söögikohad

 • The Smoky Mermaid restoran pakub maitsvaid vähi- ja kalaroogasid.
 • Nerie’s restoran on odavam ja pakub kohalikke roogasid. Proovida tasub riisi ubadega ja hautatud sealiha- või kalaburgereid.
 • Kohalik on ka Big Daddy’s Diner.
 • Four Fort Street restoranis saab samuti nautida kohalikku atmosfääri ja kööki.
 • Kui veedate päeva Caye Caulkner’i saarel, proovige burgerit, tacosid või võileiba Marin’s Restaurant & Bar restoranis.
 • Ambergris Caye saarel saab proovida kohvi ja kohalikke pagaritooteid Ruby’s Cafe kohvikus.
 • Proovige Belikini õlut Riverside Tavern kõrtsis, mis kuulub riigi ainsale õlletehasele.

Ekskursioonid

 • Parim loodusesõbra/ajaloohuvilise ekskursioon: ideaalne ekskursioon neile, kes soovivad tutvuda nii kohaliku loodusega kui ka külastada maiade varemeid on Altun Ha ja River Wallace ekskursioon. Esmalt sõidetakse Wallace’i jõeni, kus elutsevad krokodillid, iguaanid ja paljud linnuliigid. Teine pool ekskursioonist veedetakse Altun Ha varemete juures. Kestus: 5-6 tundi.
 • Parim rahuliku seikleja ekskursioon: Tube’iga mööda Sibun jõge sõites tutvute unikaalsete paekivist koobastega. Kestus: 6-7 tundi.
 • Parim snorgeldajatele: Esmalt sõidetakse Goff’s Caye saarele, mis on tilluke saar värvika korallrahuga. Kestus: 4 tundi.
 • Parim “interaktiivne” haiekskursioon: Võimalus saada lähedale Belize sõbralike veealuste loomadega. Esmalt sõidetakse Shark Ray Alley’sse, kus saab snorgeldada haide ja raide keskel. Ekskursioon sisaldab ka lõunasööki San Pedros Ambergris Caye saarel. Kestus: 7 tundi.

Reisihuvi korral võta ühendust: puhkus@carlsonwagonlit.ee, tel 640 7710, skype: cwtestonia

Fotod www.travelbelize.org