Progreso, Mehhiko

Progreso, MeridaProgreso asub Mehhikos, Yucatani poolsaare loodeosas – kohas, kus Mehhiko laht kohtub Kariibi merega. Ajalugu, kultuur ja loodus on põhjusteks, miks Progreso on turistide seas väga  populaarne sihtkoht. Sihtkoha peamine tõmbenumber on aga lähedalasuvad Maiade varemed (Chichen Itza, Uxmal, X’cambo ja Dzibilchaltun). Peale varemete külastamist saate nautida rannamõnusid Maleconi rannas või külastada võluvat koloniaallinna Merida’t. Merida hüüdnimi on ’Valge linn’, siin asuvad majad on heledat värvi ja kunagi kandsid kohalikud vaid valgeid rõivaid. Linn ehitati 1542. aastal Maiade pühapaiga Ti’Ho peale. Regiooni hacienda’d olid algselt farmid või maisikasvatused. 19. sajandil muudeti need agaavikasvatusteks. Agaave kasutatakse köite valmistamiseks – Yucatani poolsaar tootis kunagi köit ja nööristikke praktiliselt kogu maailma laevatööstusele. Osad nendest hacienda’dest on muudetud hotellideks.

Progreso kliima on troopiline – tüüpiline temperatuur on 30-35C. Kui lähete ekskursioonile, võtke kindlasti kaasa pudel vett, müts ja päikesekreem. Sääsetõrjevahend ja mugavad jalanõud on samuti vajalikud.

Ametlik riigikeel on hispaania keel, kuid enamikes turismikohtades räägitakse ka inglise keelt. Kohalikud räägivad ka maiade keelt. 90% Yucatani poolsaarel asuvatest linnadest on maiakeelsete nimedega. Kohalik valuuta on Mehhiko peeso.

Progreso kai on pikim kai maailmas. Terminalis on mitu kärarikast cantina’t (mehhiko-stiilis söögikoht) ja suveniiripoed. Taksod seisavad terminali ees.

Mida tasub kindlasti teha: 

  • Maleconi rand Progresos. Rand on puhas ning siin saab tegeleda erinevate veespordialadega. Siin asub ka käsitööturg ja poed.
  • Merida on turistide seas väga populaarne. Merida asub u. poole tunni kaugusel Progresost. Külastage 16. sajandi San Ildefonso katedraali, Plaza Grande’t, linnamuuseumit ja Pasaje de la Revolucion’i tänavat. Siin asub ka Kaasaegse  Kunsti Muuseum (MACAY). Casa Montejo, kus asuvad hispaanlastest vallutajate kujud, parlament ja raekoda asuvad Plaza Grande’st vaid jalutuskäigu kaugusel.
  • Chichen Itza on turistide seas väga populaarne, kuid kuulus Maiade arheoloogiline keskus asub Progreso’st vähemalt kahe tunni kaugusel. Siinsed vaatamisväärsused on Kukulkani tempel, püha õu, ohverdamise kaev, observatoorium ja muud ehitised.
  • Uxmal on veidi lähemal Progresole (ja Meridale), mistõttu on siia lihtsam sõita. Uxmal’i vaatamisväärsused on muuhulgas Võluri Püramiid, kuberneripalee ja Kilpkonnade Maja.
  • Vähem kui tunni kaugusel Progreso’st asub X’cambo, mis on samuti Maiade ajalooline pühapaik.
  • Vaid 15 minuti kaugusel Progreso’st asub veel üks Maiade pühapaik – Dzibilchltun. Dzibilchltun on tegelikult suurim ja arvatavasti ka vanim seniavastatud Maiade pühapaik.

Ekskursioonid ja muu

  • Progreso, Merida“Cenote Caves” vetes snorgeldamine.
  • Uaymitun on looduskaitseala ja linnuvaatlusala, kus elab palju erinevaid linnuliike, k.a. flamingod.
  • Kindlasti proovige Xtabentun’i – aperitiiv, mille koostisosad on puukoor ja vesi, mida destilleeritakse kuni see on lagritsamaitseline.

Rannad

  • Malecon Beach on ainuke rand linnas – siin saab tegeleda erinevate veespordialadega. Progreso’st ida poole jäävad rahulikumad rannad: Chicxulub, Uaymitun, San Benito ja San Bruno.

Reisihuvi korral võta ühendust: puhkus@carlsonwagonlit.ee, tel 640 7710, skype: cwtestonia

Fotod: www.visitmexico.com